Showing posts with label recipes. Show all posts
Showing posts with label recipes. Show all posts

Feb 16, 2013

DIY Recipe Organizer

In the spirit of simplifying our lives and being budget-savvy, I decided that our weekly grocery shopping trips needed to change.  Dan and I can easily drop $100-150 every week to two weeks on groceries.  While this was never an issue before, I can foresee it becoming one in the near future.  Plus, I feel like that is a good bit to be spending on food for a family of 2 1/2.  Now obviously we make food a top budget priority because before all else, we need to eat....however, I've seen blogs where families of four live off of $200 a month for groceries!  I think that is amazing!  I'm not sure if I'll ever be that good at couponing, planning, and budgeting my shopping trips, but I know there is certainly more that I can be doing to save money than I am now.

So I took a good, hard look at what we were purchasing week to week and which items were the most costly.  Turns out prepackaged snack foods are the culprit.  Not only are they pricey, but they are also notoriously unhealthy and packed with lots of additives, chemicals, and lord knows what else.  I figured if I could find an alternative to these packaged snacks, it would be healthier and cheaper for all of us.  (Packaged snacks for us include(d) cheese and cracker sticks, rice krispie treats, granola bars, brownies, fruit cups, etc etc.)  So my plan....replace each of these packaged snacks with a homemade, healthier, cheaper version. Sounds simple enough right?  Wrong, I knew I'd have a 150 lb road block in my way....my husband.  You see, Dan likes his lunches the same way, everyday.  And let's be honest, he's not so keen on accepting change.  For example 95% of our date nights, we usually end up at TGI Fridays.  Not once have we ever eaten at a Mexican, Chinese, Sushi, Korean, Indian, Japanese, or any other of the sort restaurant. (Now I'll admit, I'm partly to blame for this too...I just really like TGI Fridays, but now I'm getting off topic)  Anyway, I knew it would be a challenge to get him on board with my new approach to snack foods. But I was up for it.  I figured if I introduced one new homemade snack food at a time, I wouldn't overwhelm him, and maybe, just maybe, he'd come around to liking them!?  One can hope right?

So the first switcheroo I tried:
 Prepackaged Snack vs. Homemade Version Number 1: cheese and crackers. (one of Dan's favorites)
Product Image
google image
A box of 15 of these puppies is approximately $6.  And what is the snack essentially?  Well 5 crackers and some soft cheddary cheese dip with a few chemicals and preservatives.  How can I replicate this for cheaper?  A block of Cheddar cheese and some club crackers of course!  (Okay, Okay, I know what you are thinking.  Calling store bought cheese and club crackers "homemade" is a bit of a stretch, but since I don't own a goat, and have no idea how to make my own cheese and crackers from scratch, this is as close to it as I'm gonna get people.  So just go with it)
Now a block of Cheddar cheese is ~$2.70 and a box of of 128 club crackers (store brand) is ~$2.50.  Cutting this block of cheese into small squares will give you around 15 servings.  And 128 crackers will give you about 25 servings (5 crackers each).  So do all that math and it comes out to one package of crackers is 0.40, And one homemade equivalent is 0.28.  You save 12 cents per package and $1.80 for the entire box.  Did you follow?   That small hunk of change adds up, and imagine how much more I could save if I did this sort of thing to all of our snack food?

To make this version more hubby friendly, I pre sliced the block of cheese and sorted it out into separate baggies.  Convenience is a big thing for Dan, so the pre-cut cheese in baggies made this more appealing to him and the transition was smoother.  And the verdict....the big guy reluctantly admits that this version "is tastier"!  Zing! I win.

Next week I will continue my slow overhaul of snacky foods with homemade granola bars (I am for real making these ones!), so check back later for that.  But now, the real point of this post.

 Because I want us to be more responsible about our eating and snacking, I decided it was time to organize our recipes.  Up until now, they've had no organization.  Some are in our heads, others on the ipad, others on pinterest, and still more in cookbooks and on recipe cards.  It is far past time for all of them to come together in one nice, organized, and preferably stylish place.  So voila, here is what I came up with.


 An old binder

+ some scrapbook paper

+ some scrapbook vintage-y stickers I had lying around

+ some handy dividers from another notebook

+ post it note labels all cut up and fit on there.

+ recipe pages of course (i designed in word publisher with a picture of vintage notebook paper & downloaded font from Fontex.org)








= a spectacular solution to our scattered, unorganized, recipe problem

Well folks, that's all for now!  Hope you enjoyed.